The Streets SAAZBUZZ

The Streets

امیر علی محبی نژاد

The Streets پروژه‌ی هیپ هاپ (Hip Hop)/ یو کی گاراژ (UK Garage) هنرمند و آهنگساز انگلیسی مایک اسکینر (Mike Skinner‌) بود. در زمان فعالیت، این پروژه پنج آلبوم استودیویی و تعدادی تک آهنگ‌ موفق منتشر کرده است.
The Streets فعالیت خود را در سال 1994 به عنوان هنرمندی منفرد آغاز کرد. اسکینر در آن سال‌ها همزمان با کار در یک رستوران فست فود، سعی کرد کمپانی ضبط و نشر کوچکی نیز برای پشتیبانی از موسیقی‌اش راه‌اندازی کند.
اسکینر می‌خواست برای اولین آلبوم خود Original Pirate Material، سبک UK Garage را به سمت و سویی دیگر ببرد، به گونه‌ای که بیشتر بازتاب شیوه زندگی افرادی باشد که علاقمند به رفتن به کلوپ‌های تفریحی هستند. ترانهLet’s Push Things Forward در این آلبوم، نمایانگر فلسفه‌ی کل آلبوم است که پس از انتشار، هم مورد توجه منتقدین قرار گرفت و هم مخاطبین عام. در بریتانیا نامزد دریافت جایزه معتبر مرکوری (Mercury Prize) شد. The Streets همچنین در چندین شاخه از جمله، بهترین آلبوم، بهترین هنرمند نوظهور و بهترین هنرمند مرد بریتانیایی در Brit Awards سال 2002، نامزد دریافت جایزه شد. همچنین مجله معتبر NME، این آلبوم را در لیست پنج آلبوم برگزیده خود در سال 2002 اعلام کرد. در اواخر همان سال این آلبوم به آمریکا رسید و علی‌رغم اینکه موفقیت چندانی از نظر تجاری کسب نکرد ولی توجه بسیاری را به خود جلب کرد تا آنجا که توسط نشریات معتبر Rolling Stone، Spin،The New York Times، Blenders، USA Today و LA Times به عنوان یکی از بهترین آلبوم‌های سال معرفی شد.
آلبوم دوم اسکینر با عنوان A Grand Don’t Come for Free ادامه‌ی روند موفقیتی بود که با آلبوم اول آغاز شده بود. این آلبوم توانست رتبه اول را در جدول انگلستان از آن خود کند و مدتی پس از انتشار آن در سال 2004، موفقیت اسکینر بیشتر هم شد. هنگامی که تک آهنگ Dry Your Eyes از این آلبوم در صدر جدول پرفروش‌ترین‌های انگلستان قرار گرفت.
آلبوم سوم به نام The Hardest Way to Make an Easy Living در سال 2006 روانه بازار شد و همانند آلبوم قبل رتبه اول را در جدول آلبوم‌های بریتانیا به‌ دست آورد. این آلبوم تغییر جهتی از مسیر دو آلبوم گذشته بود ترانه‌ها از روایت‌های طبقه‌ی متوسط و کارگر بریتانیا فاصله می‌گیرد و بیشتر به فراز و نشیب‌های شهرت و محبوبیتی می‌پردازد که اسکینر پس از موفقیت دو آلبوم اول خود کسب کرده بود.
در سال 2008 اسکینر آلبوم چهارم با نام Everything Is Borrowed را روانه‌ی بازار کرد. در نهایت در سال 2011 پنجمین و آخرین آلبوم The Streets با نام Computer and Blues منتشر شد. این آلبوم به همراه ضبط‌های پراکنده اسکینر که در مجموعه‌ای دیگر به نام Cyberspace and Reds گردآوری شده بود، ارایه گردید. پس از این آلبوم و چند اجرای زنده توسط اسکینر در آمریکا و انگلستان، The Streets رسماً به فعالیت خود در دنیای موسیقی خاتمه داد. البته خود اسکینر از آن تاریخ تا امروز با راه‌اندازی پروژه دیگری با نام D.O.T به فعالیت در زمینه موسیقی ادامه می‌دهد.
موسیقی The Streets ترکیبی از موسیقی الکترونیک و رپ است. از آنجا که خود اسکینر در هر دو زمینه تبحر دارد، توانسته ترکیب درست و جاافتاده‌ای ارایه دهد. یکی از نقاط تمایز موسیقی او با دیگر نمونه‌های موسیقی رپ در بیناسبکی‌بودن آثار اوست. تفاوت دیگر، در ساخت و پردازش ریتم‌ها است. همان طور که علاقمندان موسیقی می‌دانند، موسیقی رپ ترکیبی از کلامی طولانی و قافیه‌دار است که بر ضرب‌آهنگی ریتمیک و تکرارشونده سوار شده است که در اصطلاح به کلام Rhyme، و به ضرب آهنگ Beat اطلاق می‌شود. موسیقی The Streets نیز از همین قاعده تبعیت می‌کند با این تفاوت که او در ساخت بیت بسیار از ریتم‌های لنگ و ضدضرب‌ استفاده می‌کند که باعث تمایز کارهای او با ساخته‌های دیگران می‌شود. در کنار این دو، لهجه‌ی غلیظ بریتانیایی و نحوه‌ی ادای کلمات او هم از شاخصه‌های دیگر آثار اوست.
در نهایت اگر علاقمند به موسیقی رپ و هیپ هاپ هستید، The Streets می‌تواند انتخاب درستی باشد. البته مایه تاسف است که در آینده دیگر کار جدیدی از این نام نخواهید شنید چرا که دفتر فعالیت این پروژه در سال 2011 بسته شد.

لینک نمونه هایی از موسیقی The Streets :

Lets Push Things Forward: http://grooveshark.com/#!/s/Let+s+Push+Things+Forward/2oGp3l?src=5
On the Flip of a Coin: http://grooveshark.com/#!/s/On+The+Flip+Of+A+Coin/2k572m?src=5
Stay Positive: http://grooveshark.com/#!/s/Stay+Positive/ep9NK?src=5

منابع:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Streets
http://the-streets.co.uk/
این مطلب برای سایت سازباز نوشته شده است و استفاده از آن با ذکر منبع آزاد می‌‌باشد.

ارسال شده به تاریخ 13 خرداد 1393
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS