آلبوم های موسیقی MUSIC ALBUMS

Nils Frahm

Late Night Tales

تاریخ انتشار سپتامبر 2015
ناشر :

گردآوری و ترجمه: تایماز منقبتی

اگر عاشق و خورۀ موسیقی باشید، حتماً می دانید که نیلز فرام سرآمد همۀ نوابغ موسیقی ترکیبی و یکی از نوآوران راستین عرصه ی موسیقی مدرن است. او با هر آلبومش غرق در عیش تجربه گرایی می شود و درعین حال پیوسته بزرگان موسیقی را می ستاید. او همه کاره ی کمیابی است که با یک سینتی سایزر دست ساز خانگی همانقدر راحت می نوازد که پیانو را با یک جفت برس توالت.
Late Night Tales تازه ترین آلبومی است که به فهرست پربار آثار او اضافه شده است. آلبوم سفری است در زمان و ملاقات با ژانرها و سبکهای مختلف و البته حسن بزرگش آن است که دریچه ای باز می کند تا بفهمیم چرخدنده های ذهن این نابغه ی آلمانی چطور می چرخند.
طبق معمول، این آلبوم هم از برخی از محبوب ترین موسیقیدان های فرام تجلیل می کند. شیفتگی فرام به موسیقی جز و به خصوص مایلز دیویس دیگر تم شاخص این آلبوم است که در عین حال ویژگی های موسیقی اروپایی را هم که اغلب آثار فرام از آنها بهره برده اند در خود دارد.
قطعه ی The Flight of the Bumblebee بی هیچ قاعده ای پیچ و تاب خورده و از ریخت افتاده است. این قطعه تقریباً به تمامی روشن می کند که آن حرکات سریع انگشتان او روی کلیدها از کجا الهام می گیرند.
Who Knows Where the Time Goes قطعه ی است از نینا سیمون که حس و حالی شبیه کارهای فرام دارد و بنابراین در این آلبوم گنجانده شده، اما پیچیده در پرزهایی که هم ترانه و هم شنونده اش را گرم می کند. قطعه ی Mango Drive عشق او به مینی مالیسم را بار دیگر عیان می کند و Cirkel همان حس گرمابخش را تداوم می بخشد، منتها با شروع عجیب صدای خرخر گربه و بعد سوت و ضرباتی نرم و البته پیچیده.
آلبوم در ادامه چند هنرمند معاصر فرام در عرصه ی موسیقی الکترونیک را می ستاید، از جمله Four Tet، Bibio و گروه کوچک Boards of Canada. فرام در مورد این آخری گفته که این دو اسکاتلندی –مایکل سندیسون و مارکوس اویین- زندگی اش را عوض کرده اند.
ساکسیفون آوانگارد کالین استِتسون هم خوشبختانه در این آلبوم به گوش می آید؛ در قطعه ی The rightous Wrath of an Honourable Man. این قطعه بار دیگر تأکیدی است بر علاقه ی فرام به استفاده از آلات قدیمی در گستره هایی جدید. همین است که به بهترین شکل این معجون فرام را معنی می کند و به طبع آن طرز اندیشه و تفکر او را. این تعادل بین قدیم و جدید در سازبندی و نوشتن ترانه ها سنگ بنای موسیقی فرام و نیز بسیاری از هنرمندانی است که آثارشان الهام بخش این آلبوم بوده است.
Late Night Tales ستایشنامه ای باشکوه و شنیدنی است، نثار همه ی کسانی که مرزها را گسترده اند و موجب شده اند نیلز فرام استادی چنین چیره دست باشد.

4:33 [Exclusive John Cage Cover Version]
Liquindi 2
Divertimento für Tenorsaxophon und kleines Ensemble, Pt. 4
0181 [Excerpt]
[You're the Only Star [Nils Frahm's '78 Recording
In a Beautiful Place Out in the Country
It Was Willow
Peaks
The Flight of the Bumble Bee
Concierto de Aranjuez
[It's the Talk of the Town [Nils Frahm's '78 Recording
Sk20
Mango Drive
Générique
O Herr bleibet meine Freude, BWV 147
The Righteous Wrath of an Honorable Man
Cutting Branches for a Temporary Shelter
Who Knows Where the Time Goes
Cleo the Cat
Cirkel
Honey Bunch
[Them [Solo Piano Edit
In the Morning
ارسال شده به تاریخ 23 آبان 1394
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS