The XX SAAZBUZZ

The XX

 امیر علی محبی نژاد

The XXگروهی Indie Pop و انگلیسی است که در سال 2005 در شهر لندن شکل گرفت. آلبوم اول آن‌ها به نام XX در سال 2009 منتشر شد و به سرعت در صدر بسیاری از لیست‌های رتبه‌بندی در همان سال قرار گرفت.از جمله مکان اول در رتبه‌بندی مجله‌ی معتبر Guardian و جایگاه دوم در لیست نشریه‌ی NME در سال 2010. گروه جایزه‌ی معتبر Mercury Prize را برای همین آلبوم دریافت کرد. آلبوم دوم گروه هم به نام Coexist در سال 2012 به بازار آمد.

اعضای گروه در دوران تحصیل با یکدیگر آشنا شدند. اولیور سیم (Oliver Sim) و رمی مَدلی کرافت (Romy Madley- Craft) در سن 15 سالگی گروه را به شکل دونفره تشکیل دادند. گیتاریست گروه، باریا قریشی (Baria Qureshi) در سال 2005 به آن‌‌ها پیوست و جیمی اسمیت (Jamie Smith) نیز سال بعد به آن‌ها ملحق شد.

آلبوم اول گروه، XX، با نقدهای بسیار خوبی روبه‌رو شد. همچنین در رده‌بندی‌های منتخب آلبوم‌های سال رتبه‌های مناسبی را به‌دست آورد. برای مثال در لیست مجله Rolling Stone رتبه نهم‌ را در بهترین آلبوم‌های سال از آن خود کرد. علی‌رغم آنکه با تهیه‌کنندگانی در مورد انتشار آن مذاکره کرده بودند ولی در نهایت تهیه‌کنندگی آن را خود به عهده گرفتند. شهرت آن‌ها کمی بعد از انتشار همین آلبوم آغاز شد. از موزیک‌های این آلبوم در برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی از جمله سریال 7/24 و پوشش خبری شبکه NBC از المپیک زمستانی 2010 استفاده می‌شد. در اواخر سال 2009 قریشی از گروه جدا شد. در سال 2010 گروه در چندین فستیوال موسیقی معتبر در انگلستان و آمریکا نواخت و در همان سال ترانه «Intro» در پوشش خبری شبکه BBC از انتخابات استفاده شد. در سپتامبر 2010 آلبوم XX جایزه معتبر مرکوری (Mercury Prize) را برای بهترین آلبوم انگلیسی/ ایرلندی سال برنده شد. پس از این جایزه گروه ناگهان شهرتی زورافزون پیدا کرد و مخاطبان آن نیز روزبه‌روز بیشتر می‌شدند. به صورتی که تنها در طی چند روز 40,000 کپی از CD این آلبوم به فروش رفت. همچنین همزمان با تور گروه در فستیوال موسیقی Bestival 2010، مجسمه صوتی/ تصویری آلبوم که توسط هنرمند ایرانی سام فرهمند ساخته شده بود نیز به نمایش گذاشته شد.
در اواخر سال 2011 اسمیت فاش کرد که گروه در حال انجام کار بر روی آلبوم دوم خود است. اعلام کرد که این آلبوم قطعاً تحت تاثیر موسیقی کلاب (Club) خواهد بود.
این آلبوم با عنوان Coexist در اواخر سال 2012 به بازار آمد و همانند آلبوم اول توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند.
از گروه‌هایی که بر XX تاثیر فراوان داشته‌اند می‌توان به Eurythmics ، Joy Division، Cocoroise و The Kills اشاره کرد.
موسیقی گروه را می‌توان ایندی پاپ (Indie Pop) و الکترونیکا (Electronica) تقسیم‌بندی کرد. جدا از ژانری که قالب آثار آن‌ها در آن قرار می‌گیرد، فضای حاکم بر موسیقی XX فضایی خلوت، خاکستری، دارای عمق و چند لایه است. سکوت در موسیقی آن‌ها نقش مؤثری ایفا می‌کند و به وضوح شنیده می‌شود. اصوات، بسیار تفکیک‌شده و جداگانه قابل تشخیص هستند. خصوصیت دیگری که می‌توان برشمرد ریتمیک‌بودن قطعات است که با توجه به نقش پررنگی که سازهای بیس و درامز ایفا می‌کنند، بسیار بدیهی است. همچنین بخشی از هویت موسیقی آن‌ها مرهون هر دو خواننده‌ی گروه که صداهایی خنثی، بی‌حالت و بدون فراز و فرود دارند، است. صداهایی که به خوبی با هم درآمیخته‌اند و ترکیب منسجم و خوش‌آهنگی را پدید آورده‌اند. علی‌رغم ریتمیک‌بودن، موسیقی آن‌ها را نمی‌توان شاد دانست، برعکس کمی‌ هم غمگین یا حتی افسرده است. که این ویژگی هم تا حدی مربوط به نحوه‌ی خواندن و جنس صدای خوانندگان گروه است. XX گروه جوانی است و تنها دو آلبوم از آن‌ها منتشر شده است ولی تاکنون با همین دو آلبوم هم توانسته‌اند جایگاه خود را در عالم موسیقی تثبیت کرده و شخصیتی منحصر به فرد از موسیقی خود عرضه کنند. شاید همین ویژگی برای دنبال کردن روند این گروه کفایت کند.
اعضای گروه عبارتند از:
اولیور سیم (Oliver Sim) نوازنده بیس و خواننده
رمی مَدلی کرافت (Romy Madley-Craft) نوازنده گیتار و خواننده
جیمی اسمیت Jamie Smith) MPC و میدی کنترلر)

لینک نمونه هایی از موسیقی The XX:

Shelter: http://grooveshark.com/#!/s/Shelter/4NR8aF?src=5
Angels: http://grooveshark.com/#!/s/Angels/5cjJyE?src=5
Tides: http://grooveshark.com/#!/s/Tides/5cImsF?src=5

منابع:
http://thexx.info/
http://en.wikipedia.org/wiki/The_xx

این مطلب برای سایت سازباز نوشته شده است و استفاده از آن با ذکر منبع آزاد می‌‌باشد.

ارسال شده به تاریخ 2 اردیبهشت 1393
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS