Muslimgauze SAAZBUZZ

Muslimgauze

گردآوری و ترجمه: کیانا تجمل

Muslimgauze نام پروژه ای از برایان جونز موسیقیدان انگلیسی است. آثار او را می توان به عنوانِ یک رساله ی صوتی بر روی درگیری ها در خاورمیانه و در بین کشورهای مسلمان نشین در نظر گرفت. روایت صوتی عجیب و غریب  برایان جونزِ انگلیسی که می توان آن را به صورت یک سفر نامه شنید.

موسیقی او را می توان در زیر شاخه ی اتنیک الکترونیک و موسیقی تجربی قرار داد. او موسیقی بومی و سنتی خاورمیانه را با موسیقی غربی مانند Dub ,Techno وBreakbeat آمیخته است و جانِ دیگری به موسیقیِ غربی بخشیده است.

او بسیار متأثر از خاورمیانه و تنش ها در این منطقه بود ، به ویژه نبرد اسرائیل با فلسطین و از طرفداران سرسخت جنبش آزادی فلسطین بود.

او بیش از ۲۰۰ آلبوم را در تحت نام Muslimgauze منتشر کرد که می توان برای مثال به آلبوم های

(1995) Izlam Phobia

(NO Human Rights For Arab In Israel (1995

 (1988) The Rape Of Palestine

اشاره کرد .

برایان جونز به صورت قابل ملاحظه ای پر کار بود اما دلیل مطرح نشدن و دیده نشدنِ آثار او نسخه های محدود در Lable های کوچک در زمان حیاتش بود. بعد از جنگِ داخلی در لبنان در سال ۱۹۸۳ ، اولین آلبوم او با نامِ Hammer & Sickle منتشر شد.

ایده های سیاسی برایان جونز را مستقیماً در آهنگ های او نمی توان یافت اما عناوین آهنگ ها و کاورهای آلبوم هایش نشان از تأثیر زیاد او از خاورمیانه و سیاست در این منطقه است.

موسیقیِ ریتمیک قویِ او, همراه با جلوه های صوتی و Over dubbing، پر است از آواها و قطعاتی که در طولِ سفرهایش در خاورمیانه به دست آورده یا ضبط کرده است. آلبوم هایش در بیش از سی و دو Record Label مختلف منتشر شده است.

Muslimgauze تقریبا ۲۰۰۰ آهنگ ساخت که از جریان ها و رویدادهای سیاسی الهام گرفته بود. بسیاری از قطعات و آلبوم های او بعد از سال ۱۹۹۴ در تعداد نسخه های محدود منتشر شدند. او با تمام قلب ضد استعمار بود و بیشتر آثار او از دنیای فرهنگی مسلمانان تاثیر گرفته و به آنها اختصاص داده شده است ،همانند جنگ شوروی سابق در افغانستان و جنگ ایران و عراق.

از جمله آلبوم هایی که به ایران مربوط می شود می توان از:

(Iran (1988

(City Of Djinn (1997

(Vampire of Tehran (1998

(Return To The City Of Djinn (1999

(Iranian Female Olympic Table Tennice Team Theme (1999

(Iranair Inflight Magazine (2003

نام برد. او در ۳۰ دسامبر ۱۹۹۸ بر اثر یک نوع عفونت قارچی نادر که در خونش یافت شد در بیمارستانی در منچستر بستری ، و در ۱۴ ژانویه ۱۹۹۸ در سنّ ۳۷ سالگی در گذشت.

کاور تعدادی از آلبوم های Muslimgauze را اینجا ببینید.

ارسال شده به تاریخ 28 فروردین 1395
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS