Mando Diao SAAZBUZZ

Mando Diao

امیرعلی محبی نژاد

Mando Diao یک گروه راک سوئدی است. شهرت آن‌ها در عرصه جهانی پس از انتشار آلبوم Hurricane Bar به‌دست آمد. بزرگ‌ترین پایگاه هواداران این گروه در کشورهای سوئد، آلمان، اتریش، سوئیس و ژاپن است. اعضای گروه عبارتند از گوستاف نورِن (Gustaf Norén) خواننده، نوازنده گیتار و بیس، بیورن دیکسگارد (Björn Dixgård) خواننده و نوازنده گیتار، کارل یوهان فوگل کلو (Carl-Johan Fogelklou) نوازنده بیس و مَتس بیورک (Mats Björk) نوازنده کیبورد.

تشکیل گروه برمی‌گردد به سال 1999، زمانی که بیورن دیکسگارد (Björn Dixgård) و دانیل هگلاند (Daniel Haglund) نوازنده کیبورد، در گروهی به نام Butler فعالیت می‌کردند که در اواسط همان دهه تشکیل داده بودند. در سال 1996 گوستاف‌‌ نورِن نیز به این گروه پیوست و در سال 1999 کارل یوهان فوگل کلو و ساموئل گیرز (Samuel Giers) نوازنده درامز نیز به آن‌ها ملحق شدند و به این ترتیب گروه کامل شد. این ترکیب جدید تصمیم گرفت تا موسیقی را با جدیت دنبال کند. به همین منظور بیورن دیکسگارد و گوستاف نورن خود را در خانه تابستانی حبس کردند و برای 14 ماه صرفاً به ساخت موزیک پرداختند. آن دو نام گروه را به Mando Diao تغییر دادند. این نام از آنجا می‌آید که دیکسگارد شبی در خواب دیده بود که مردی بر او ظاهر می‌شود و این نام را فریاد می‌زند.
اولین اجرای آن‌ها تحت نام جدید گروه، در سال 1999 در کلوپی در شهر محل سکونت آن‌ها بود. یک منتقد محلی پس از دیدن این اجرا درباره‌ی آن‌ها نوشت: «آن‌ها بهترین گروه شناخته‌نشده‌ای هستند که در تمام عمرم دیده‌ام.»
آن‌ها به سرعت توانستند با کمپانی EMI سوئد قراردادی امضا کنند. این گروه پس از انتشار آلبوم اول خود به نام Bring’Em in، در سال 2002 شروع به برگزاری تور در سوئد و دیگر کشورهای حوزه‌ اسکاندیناوی کردند.
دانیل هگلاند به خاطر اختلافات جزئی، در سال 2003 گروه را ترک کرد و متس بیورک جای او را در گروه گرفت. با انتشار هر آلبوم شهرت جهانی گروه بیشتر و بیشتر می‌شد.
در سال 2011 گوستاف نورن و بیورن دیکسگارد اشعار شاعری سوئدی به نام گوستاف فرودینگ (Gustaf Fröding) را به قالب موسیقی در آوردند و حاصل این تلاش، اولین آلبوم آن‌ها به زبان سوئدی بود که در سال 2012 با نام Infruset به بازار آمد. این آلبوم تبدیل به موفق‌ترین آلبوم این گروه در سوئد شد، فروش بسیار بالایی داشت و جایزه گرَمی سوئد را از آن خود کرد.
اگر به دنبال یک موسیقی پرانرژی هستید، مطمئناً Mando Diao انتخاب درستی است. این شاخصه نقطه اشتراک چند زیرشاخه‌ی معروف سبک راک از جمله پانک راک (Punk Rock)، گراژ راک (Garage rock) و ایندی راک (Indie Rock) است و از آنجا که موسیقی این گروه ترکیبی بینا‌سبکی از تمام آن‌ها است، جای تعجب نخواهد بود اگرانرژی را به عنوان بارز ترین ویژگی آن ها بیان کنیم.
نمود این انرژی فراوان را می‌توان در اجراهای زنده این گروه مشاهده کرد. آن‌ها تبحر فراوانی در اجرای زنده دارند و حتی مهارت بیشتری در انتقال این انرژی به مخاطبان. به همین دلیل اجراهای بسیار پرشور و هیجانی را برگزار می‌کنند.
متن اشعارشان ویژگی و بار خاصی ندارد و از استانداردی که در بسیاری از ترانه‌های این سبک و از گروه‌های دیگر سراغ داریم، برخوردار است. البته به‌ غیر از چند استثناء، برای مثال ترانه‌ی Ochrasy که شعری با بار سیاسی- انتقادی و رویکردی ضد جنگ دارد.
نقطه‌ی قوت این گروه و آنچه آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند میزان هیجانی است که با موسیقی خود در مخاطب ایجاد می‌کنند. پس جای تعجب نیست که اکثر ترانه‌های این گروه با ضرب‌آهنگ‌های سریع ساخته شده‌اند. البته ترانه‌های آرام هم دارند و به‌خوبی هم از پس آن‌ها برمی‌آیند. هر دو خواننده‌ی گروه نیز در انتقال انرژی موسیقی در هنگام خواندن بسیار خوب عمل می‌کنند. هماهنگی بسیار خوبی با هم دارند و کار را به‌خوبی بین خود تقسیم می‌کنند و به تجربه هم دریافته‌اند که هرکدام چه قسمتی را بهتر اجرا می‌کند. البته صدای بیورن ویکسگارد که بیشتر فرازها را می‌خواند بسیار گیرا و نافذ است و بدون شک یکی از بهترین خوانندگان در میان خوانندگان گروه‌های این سبک از موسیقی است.

خلاصه بگویم:
«اگر علاقه‌مند به راک هستید و اگر به دنبال موسیقی پرانرژی می‌گردید، Mando Diao را به شما پیشنهاد می‌کنم.»

نمونه هایی از موسیقی Mando Diao:

Gloria: http://grooveshark.com/#!/s/Gloria/1VEOWm?src=5
God Knows: http://grooveshark.com/#!/s/God+Knows/4GgqUJ?src=5
Ochrasy: http://grooveshark.com/#!/s/Ochrasy/1WlLgR?src=5

منابع:
http://www.mandodiao.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Mando_Diao
این مطلب برای سایت سازباز نوشته شده است و استفاده از آن با ذکر منبع آزاد می‌‌باشد.

ارسال شده به تاریخ 18 فروردین 1393
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS