Hazmat modine/هزمت مدین SAAZBUZZ

Hazmat modine/هزمت مدین

امیرعلی محبی نژاد

Hazmat modine گروهی آمریکایی است که در سال 2006 در شهر نیویورک شکل گرفت. نام نامتعارف گروه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول Hazmat از ترکیب دو لغت Hazardous Material به معنی «ماده خطرناک» به وجود آمده و بخش دوم هم از نام شرکتی آمریکایی به همین نام Modine که سازنده تجهیزات حرارتی است گرفته شده است. به گفته خواننده گروه، وید شومان (Wade Schuman) با توجه به اینکه اعضای گروه میزان زیادی هوای گرم در سازهای بادی می‌دمند، این نام آنچنان هم بی‌ربط نیست.
آن‌ها تاکنون دو آلبوم استودیویی منتشر کرده‌اند. آلبوم‌ اول آن‌ها به نام Bahamut که در سال 2006 به بازار آمد و با کسب رتبه 12 در جدول بهترین آلبوم‌های بلوز سال در آمریکا، موجب شناخته‌شدن آن‌ها و گشوده‌شدن مسیر برای اجراهای بیشتر و در نهایت انتشار آلبوم دوم شد. اکثر ترانه‌های این آلبوم توسط خود وید شومان نوشته و ساخته شده بود. آلبوم دوم نیز به نام Cicada در سال 2011 به بازار آمد. این آلبوم نیز ادامه مسیری بود که در آلبوم اول شروع شد. البته پخته‌تر و به اصطلاح، شسته‌رفته‌تر. در این آلبوم از حضور چهره‌های شناخته‌شده موسیقی مانند ناتالی مرچنت (Natalie Merchant)، Kronos Quartet و Gangbé Brass Band، نیز بهره بردند. این آلبوم در نهایت در «World Music Chart» اروپا در تابستان سال 2011، رتبه اول، و در کل سال 2011 رتبه دوم را کسب کرد.

اعضای گروه که تمامی آن‌ها نوازندگانی چیره‌دست هستند عبارتند از:
وید شومان (Wade Schuman) خواننده و نوازنده سازدهنی، جوزف دیلی (Joseph Daley) نوازنده توبا و سوسافون، پاملا فلمینگ (Pamela Fleming) نوازنده ترومپت و فلوگل هورن، استیو السُن (Steve Elson) نوازنده ساکسی فون و دودوک، پیت اسمیت (Pete Smith) نوازنده گیتار، مایکل گومز (Michael Gomez) نوازنده گیتار، ریچارد هانتلی (Richard Huntley) نوازنده درامز و راشل گارنیز (Rachelle Garniez) نوازنده آکاردئون، کلاویولا و خواننده.

موسیقی Hazmat modine که در کشور ما کمتر شناخته شده است، متأثر از سبک‌ها و دهه‌های مختلف موسیقی در طول قرن بیستم است. این گروه که بیشتر می‌توان آن‌ها را بلوز (Blues)/ فولک (Folk)/ ورلد فیوژن (World Fusion)/ جاز (Jazz)، و یا ترکیبی از تمامی آن‌ها به شمار آورد، نواهایی از دهه‌های 20 تا 70 میلادی را اجرا می‌کنند. به طبع بسیاری از شاخصه‌های شناخته‌شده سبک‌های این دوره زمانی را می‌توان در آثار آن‌ها شناسایی کرد. زمانی که احساس می‌کنید در حال شنیدن یک موزیک بلوز هستید، تکنوازی‌های جاز آغاز می‌شوند. پس از آن ساز دهنی وارد می‌شود و فضای موسیقی را به سمت فولک و کانتری می‌کشاند. ناگهان جمعی از سازهای برنجی نواهای بالکان را می‌نوازند. به این مجموعه عناصری از موسیقی اقوام مختلف جهان مانند هم‌خوانی‌های آیینی سرخپوستان آمریکای جنوبی، آوا‌هایی از میانه و ته گلو که متعلق به قبایل بومی استرالیا است و نواها و سازهای آسیای شرقی را هم اضافه کنید. در این میان صدای خش‌دار وید شومان، خواننده اصلی گروه با این فضاها ترکیب می‌شود و از آنجا که جنس صدای او و نحوه ادای کلمات و تکنیک خواندن او با مجموعه فضای‌های در هم آمیخته‌ای که به آن اشاره شد همخوانی دارد، حاصل کار موسیقی پخته و قابل دفاعی است.
در نهایت هواداران موسیقی جاز/ بلوز از شنیدن آثار آن‌ها لذت خواهند برد و حتی رضایت دوستداران سبک‌های دیگر را هم جلب خواهند کرد.

لینک‌های نمونه‌هایی از موسیقی Hazmat modine:

Bahamut: http://grooveshark.com/#!/s/Bahamut/1USinm?src=5
Buddy: http://grooveshark.com/#!/s/Buddy/53zNEK?src=5
Walking Stick: http://grooveshark.com/#!/s/Walking+Stick/53aaNM?src=5

منابع:
http://www.hazmatmodine.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Hazmat_Modine

این مطلب برای سایت سازباز نوشته شده است و استفاده از آن با ذکر منبع آزاد می‌‌باشد.

ارسال شده به تاریخ 19 اسفند 1392
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS