Angus & Julia Stone SAAZBUZZ

Angus & Julia Stone

امیرعلی محبی نژاد

Angus & Julia stone برادر و خواهری استرالیایی هستند که در قالب یک گروه فولک – بلوز از سال 2006 مشغول به فعالیت هستند. والدین آن‌ها نیز پیش از تولد فرزندانشان یک گروه دو نفره موسیقی فولک بودند.
Angus & Julia stone تاکنون دو آلبوم استودیویی منتشر کرده‌اند. A Book Like This که در سال 2007 منتشر شد و Down the Way که در سال 2010 به بازار آمد. همچنین هر یک، دو آلبوم انفرادی نیز روانه بازار کرده‌اند. Angus در سال 2009، Smoking Gun و در سال 2012، Broken Brights را منتشر کرد و Julia هم The Memory Machine را در سال 2010 و By the Horns را در سال 2012 به بازار داد.
آن‌ها توسط پدرشان آموزش دیدند. پدر آن‌ها به واسطه شناختش از موسیقی، توانست مهارت نواختن سه ساز را از کودکی به فرزندانش آموزش دهد. آن‌ها هم از نوجوانی در جمع‌های خانوادگی می‌نواختند. کاترین، خواهر بزرگتر ساکسیفون، جولیا ترومپت و انگس ترومبون می‌نواخت. در همان سنین نوجوانی انگس شروع به نوشتن ترانه‌های پاپ کرد. او پس از اتمام تحصیلاتش به آمریکای جنوبی سفر کرد تا به خواهرش، جولیا، که او هم برای مدتی به آمریکای جنوبی نقل مکان کرده بود، بپیوندد. جولیا می‌گوید: «هنگامی که من به آمریکای جنوبی نقل مکان کردم، انگس مشغول موج‌سواری و اسکیت‌بازی بود، ناگهان ما در کنار هم،و در میان جنگلی نشسته‌ایم، او در حال خواندن ترانه‌هایی است که بسیار زیبا هستند. از او می‌خواهم چند ترانه به من بیاموزد و این آغاز یادگیری گیتار برای من و شروع رفاقت ما و شروع این تجربیات بی‌نظیر بود.
انگس به استرالیا بازگشت ولی جولیا برای مدتی بیشتر در همان جا ماند. مدتی بعد وقتی جولیا به استرالیا بازگشت،‌ انگس را ترغیب کرد تا ساخته‌هایش را اجرا کند. در سال 2005 انگس اجرا‌هایی در چند برنامه داشت و در تعدادی از آن‌ها جولیا هم به عنوان نوازنده و خواننده مکمل او را همراهی می‌کرد. همزمان جولیا نیز به نوشتن ترانه‌های خودش مشغول بود و هر یک از آن دو، دیگری را در اجرا همراهی و کمک می‌کردند.
این خواهر و برادر در اوایل سال 2006 تصمیم گرفتند به عنوان یک گروه دو نفره با یکدیگر همکاری کنند. نحوه کار به این صورت بود که در مرحله ساخت و نوشتن قطعات هر کدام به شکل مستقل روی ایده‌های خود و سپس مشترکاً بر روی تنظیمات، ساختار و هارمونی‌ها کار می‌کردند.
صدای هر کدام از آن‌ها شخصیتی متمایز و یگانه دارد. انگس صدایی غیره‌منتظره و نامتعارف دارد. حتی شاید با تعاریف سنتی صدای گیرا، آنچنان که در مسابقات کشف استعداد می‌بینیم، نمره قبولی هم نگیرد. اما چه اهمیتی دارد هنگامی که در نهایت، ترانه‌هایش بسیار دلنشین و دوست‌داشتنی خوانده شده‌اند. حتی نمی‌توان صدایی دیگر را برای آن ترانه‌ها متصور شد. جولیا هم صدایی دخترانه، دلنشین، شکننده و لطیف دارد، صدایی متناسب با بسیاری با داستان‌های عاشقانه‌ای که در ترانه‌هایش روایت می‌کند. اما فراتر از جنس صدای هر یک به صورت انفرادی، ترکیب و هارمونی فوق‌العاده‌ای است که صدای آن‌ها ایجاد می‌کند. چه در هنگامی که به صورت دو صدایی اجرا می‌کنند و یکی پس‌زمینه دیگری را می‌خواند، و چه زمانی که جداگانه ولی در قالب یک آلبوم و در یک مجموعه‌، صدای آن‌ها یکی پس از دیگری در ترانه‌های متفاوت به گوش می‌رسد. حاصل کار توازن و آرامشی دلنشین دارد. در نهایت و در یک کلام می‌توان گفت که به بهترین شکل کاستی‌های یگدیگر را پر می‌کنند.
موسیقی آن‌ها در حالت کلی ترکیبی از فولک، پاپ، راک و حتی بلوز است. در بیشتر مواقع ریتمی آرام دارد که تا انتها هم به همان صورت ادامه پیدا می‌کند. تقریبا اثری از پرخاشگری در آن دیده نمی‌شود و غالب ترانه‌ها حرکتی روان و شناور دارند که حس آرامش را در شنونده القا می‌کنند. بیشتر مسئولیت ملودی‌ها بر دوش گیتار است و در جاهایی هم پیانو، که نقشی مهمی در موسیقی آن‌ها دارند. از سازها به صورت آکوستیک استفاده می‌شود و تقریبا خبری از نرم افزارها و صداسازی‌های الکترونیک نیست. اگر بخواهم در یک کلام توصیف کنم، موسیقی آن‌ها موسیقی ای مهربان است. اگر بشنوید و یا شنیده باشید منظور من را متوجه خواهید شد.
اعضای گروه به غیر از خواهر و برادر عبارتند از:
راب کالدر (Rob Calder) نوازنده بیس
مت جانسون (Matt Johnson) نوازنده درامز

لینک‌های نمونه‌هایی از موسیقیAngus & Julia stone :
• Big Jet Plane: http://grooveshark.com/#!/s/Big+Jet+Plane/3myRGX?src=5
• Draw Your Swords: http://grooveshark.com/#!/s/Draw+Your+Swords/4cuhuL?src=5
• For You: http://grooveshark.com/#!/s/For+You/3myQ6k?src=5

منابع:
• http://www.allmusic.com/artist/angus-julia-stone-mn0000722398/biography
• http://en.wikipedia.org/wiki/Angus_%26_Julia_Stone

این مطلب برای سایت سازباز نوشته شده است و استفاده از آن با ذکر منبع آزاد می‌‌باشد.

ارسال شده به تاریخ 5 اسفند 1392
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS