آلبوم های موسیقی MUSIC ALBUMS

Gorillaz

The Now Now

تاریخ انتشار ژوئن ۲۰۱۸

 جمع آوری و ترجمه: ارشیا جم

دیمون آلبارن همیشه در گروه «گوریلاز» سعی کرده تا همان حرف‌های روشنفکرانه و پند‌های اجتماعی–سیاسیِ دیگر پروژه‌های موسیقیایی‌اش مانند گروه «Blur» را در قالبی کارتونی و عامه‌پسند‌ به مخاطبی وسیع‌تر انتقال دهد.

زمانی که گوریلاز آلبوم «Plastic Beach» را در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، از آخرین آلبوم آنها (Demon Days) پنج سال می‌گذشت و همین تشنگی طرفداران آنها برای شنیدن موسیقی جدید، دلیلی شد تا آلبوم با استقبال شدیدی مواجه شود و گروه، به همراه تمام خوانندگان و نوازندگان میهمان آلبوم، در سراسر دنیا کنسرت برگزار کنند. آلبارن آنقدر از این استقبال به وجد آمده بود که در طول تور، شروع به ساختن موسیقی جدید برای گوریلاز کرد. تنها چند ماه پس از انتشار «Plastic Beach»، آلبوم جدیدی از گوریلاز به نام «The Fall» منتشر شد که تمام ترانه‌های آن روی آیپَد آلبارن ساخته شده بودند. اکثر منتقدان «The Fall»  را آلبومی تجربی لقب داده و آن را نادیده گرفتند.

حال، ۸ سال پس از آن اتفاق، گوریلاز همان الگو را تکرار کرده است: گوریلاز (۷ سال پس از آخرین آلبومشان) در سال ۲۰۱۷ آلبومی تحت عنوان «Humanz» منتشر کردند و پا به سفر گذاشتند تا به همراه خوانندگان مهمان آلبوم (که این بار تعدادشان از دیگر دفعات بیشتر بود) در سراسر دنیا کنسرت دهند. آلبارن هم هیجان‌زده از این که گوریلاز دوباره مشغول است، در اوقات فراغتش بین کنسرت‌ها ۱۱ ترانه‌ی جدید نوشت و آنها را ۱ سال بعد تحت عنوان «The Now Now» منتشر کرد.

جدای از نحوه‌ی انتشارشان، شباهت‌های زیادی بین «The Now Now» و «The Fall» وجود دارد: موسیقی‌های هردو آلبوم را تنها صدای آلبارن همراهی می‌کند ( به استثنای ترانه‌ی Hollywood در آلبوم آخر ). در حقیقت در افسانه‌ی خیالیِ گوریلاز، هردو آلبوم تجربیات مستقل سرپرست گروه ( 2D ) معرفی می‌شوند. در تصویر روی جلد هردو آلبوم هم خبری از دیگر اعضای گروه نیست.

ترانه‌های «The Now Now» از همیشه‌ی گوریلاز پاپ‌تر‌ هستند و از زبان معترض آلبارن در آنها خبری نیست. اما آیا می توان وقتی آلبوم «همین حالای حالا» نام گرفته و از همان ابتدا خود را این‌طور معرفی می‌کند: «دارم دنیا رو فرامی‌خونم، چون هممون به انزوا محکوم شدیم!» از این موضوع انتقاد کرد؟

اگر «Humanz» هشداری به شنونده برای بیدار شدن و اعتراض بود، «The Now Now»؛ و ترانه‌های بی‌خیال و سر به هوایش فراخوانی برای همبستگی و معاشرت در دنیای بی‌منطق و آشفته‌ی امروز است.

(*= قطعات معرف آلبوم)

Humility*
Tranz
Hollywood
Kansas
Sorcererz*
Idaho
Lake Zurich*
Magic City
Fire Flies
One Percent
Souk Eye
ارسال شده به تاریخ 27 آذر 1398
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS