آلبوم های موسیقی MUSIC ALBUMS

Cosmo Sheldrake

The Much Much How How and I

تاریخ انتشار آپریل ۲۰۱۸

 جمع آوری و ترجمه: ارشیا جم

کازمو شِلدریک خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، تهیه کننده و نوازنده‌ی ۲۶ ساله‌ایست که به سازهای گیتار، پیانو، درامز، کنترباس، بانجو، کلارینت و فلوت تسلط دارد. اولین آلبوم او با نام «The How How Much Much and I» سفریست در کتاب قصه‌ای رنگارنگ و غریب که در گوشه‌ و کنار خود راز‌های شیرینی  پنهان کرده است.

همانطور که از اسم و تصویر روی جلد آلبوم برمی‌آید، کازمو شلدریک ( که اسم واقعی اوست ) آمده تا بازی کند. مانند کودکی گیر افتاده در بدن یک بزرگسال که به ناچار باید در زمین بزرگسالان بازی کند. خوشبختانه او با ابزار این زمینِ بازی آشنایی کامل دارد و از هرکدام با اعتماد به نفس استفاده می‌کند. او هم آهنگسازیِ کلاسیک را بلد است و هم در صدابرداری و چینش این صداها کنار هم مهارت دارد. او همچنین مانند دیگر هم‌نسلانش شیفته‌ی موقعیت‌های مضاعفی‌ست که تکنولوژی در اختیارش می‌گذارد: شلدریک از اصوات و ادوات الکترونیک، مانند«لوپِر» و «لانچ‌پَد» در موسیقی‌اش (بخصوص در اجراهای زنده) به خوبی استفاده می‌کند. در تعدادی از قطعات آلبومش او از صدای ایجاد شدن حباب زیر آب، خوردن ماهیتابه به سینک ظرفشویی و حتی پله‌برقی برای فضاسازی در موسیقی‌اش هم کمک می‌گیرد. اگرچه ژانر«فُلک‌ترونیکا» (Folk + Electronica) با افرادی مثل «بیورک» بوجود آمد، کازمو را می‌توان کاشف صدایی جدید در این ژانر لقب داد.

عناصری از موسیقی او و محوریت‌شان روی ساز‌های بادی و بادی برنجی یادآور موسیقی‌های دَنی اِلفمَن برای فیلم‌های تیم برتون (بخصوص«The Nightmare Before Christmas») و حتی تجربیات جان ویلیامز در ژانر موسیقی فیلم کودک – نوجوان («هری پاتر»، «تنها در خانه») است. اما شلدریک با آمیختن این موتیف‌ها با موسیقی شرق و خاورمیانه (مثل «Beetroot Kvass» و «Hocking») لحظات مجذوب کننده و عجیب می‌سازد. عجیب بودنش آنجاست که با این وجود که موسیقی او به وضوح جوان و بازیگوش است و اشعار او شبیه به نتیجه‌ی مشاعره‌ی کودکانه‌ایست که در آن هرچه کلمات قافیه بی‌ربط‌‌تر و بامزه‌تر باشند شرکت کننده امتیاز بیشتری می‌گیرد (در جایی از معروف‌ترین تک آهنگ آلبوم «Wriggle» او از جمله‌ی «Hey Now Brown Cow» استفاده می‌کند که هیچ معنی خاصی ندارد و یک تمرین بیان قدیمی برای گرم کردن لب و زبان در تئاتر است)، او قادر است تا شنونده‌ی بزرگسال و حرفه‌ای موسیقی را نیز به خودش جذب کند. دلیل آن هم حاضر بودن تجربه‌، دانش، استعداد و مهارتیست که پشت نقاب کودکانه‌ی آلبوم او خوابیده است.

(*= قطعات معرف آلبوم)

Linger Longer
Wriggle*
Birth A Basket*
Birthday Suit
Come Along
Solar Waltz
Mind of Rocks
Spring Bottom
Egg and Soldiers
Axolotl
Pliocene
Linger a While
Beetroot Kvass*
Hocking*
ارسال شده به تاریخ 27 آذر 1398
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS