آلبوم های موسیقی MUSIC ALBUMS

Radiohead

OKNOTOK

تاریخ انتشار جولای 2017
ناشر :

امیرعلی محبی‌نژاد
20 سال پیش آلبومی منتشر شد که به عقیده بسیاری از صاحب نظران, منتقدان و طرفداران عرصه موسیقی یکی از بهترین آلبوم های قرن بیستم بود. امروز گروه Radiohead با همان نبوغ و کیفیت زاینده و بی افول آن سال ها همچنان به راه خود ادامه می دهد و به پاس بزرگداشت بیستمین سالگرد انتشار Ok Computer ویرایشی از این آلبوم را روانه بازار کرده است. این نسخه شامل تمام 12 قطعه اصلی آلبوم که مجددا از ضبط آنالوگ اصلی و با ادوات و تجهیزات پیشرفته امروزی master شده اند, به همراه 8 قطعه کمتر شنیده شده و سه قطعه ناشنیده است.
این سه قطعه عبارتند از Man of war, I promise و Lift که در اصل جزئی از آلبوم Ok Computer بودند ولی هنگام انتشار, از آلبوم حذف شدند. این مجموعه OKNOTOK نام دارد.
 این آلبوم نه انتشار دوباره یک آلبوم موفق و افزودن چند قطعه کمتر شنیده شده است، نه تلاشی صرفا برای حضور و ادامه حیات در عرصه موسیقی و بالیدن به افتخارات گذشته. گرچه این روزها بسیاری از گروه های درخشان دهه های گذشته، به صرف ادامه حیات آلبوم منتشر می کنند و همچنان در هوای آثار گذشته شان تنفس می کنند, Radiohead از این قاعده مستثنی است. این گروه بسیار زنده است و همچنان پس از سال ها فعالیت, پیشرو و پرچمدار زمانه خود است.
این آلبوم یادآور جایگاه Radiohead در تاریخ موسیقی و چراغ راهی است برای رسیدن به این جایگاه, به ویژه برای جوانانی که امروز دغدغه موسیقی دارند و شاید در سال 1997 حتی متولد هم نشده بودند. با شنیدن این آلبوم درمی یابید که این گروه در حیطه تفکر و خلاقیت موسیقایی، سال ها از زمانه خود پیشتر است و این همان گوهر کمیاب در موسیقی امروز دنیاست.
در مورد این آلبوم مطلب تازه ای نمی توان افزود, چراکه سال ها درباره آن صحبت شده و از جهات مختلف مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
ارسال شده به تاریخ 28 مرداد 1396
پیشنهاد سازباز SAAZBUZZ SUGGESTS